Sistem Yöneticisi

Sistem Yöneticisi, System Administrator, Sysadmin, sunucuların ve sunucu üzerinde çalışan işletim sistemi, servisler vb. bileşenlerin kurulması, yapılandırılması, sıkılaştırma ve performans ayarlarının yapılması ve yine bu sunucuların/servislerin izleme (monitoring), bakım gibi işlemlerini yapan bilgi teknolojileri birimlerinin sessiz fakat değerli personelleridir.

Sistem Yöneticisi genel olarak 7 gün 24 saat çalışan sistemlerin mümkün olan en az arıza ve en az risk ile çalıştırılmasını sağlayan kişilerdir. Günümüzde sunucularımız ve üzerinden verdiğimiz servisler artık dünyanın en ücra köşelerinden erişilebilir durumdadır ve neredeyse sıfır kesinti toleransı ile çalışırlar. Zira 2023 yılı itibariyle artık neredeyse herşeyin bir alternatifi vardır ve son kullanıcılar ulaşılamayan sistemleri beklemek yerine alternatiflere yönelirler.

Bazı araştırmalar yavaş çalışan web sitelerinde kullanıcıların daha az vakit geçirdiğini ortaya çıkarmıştır. Bu gibi sorunlar sistem yöneticisi gözetiminde çok kolaylıkla çözülebilmektedir.

Sistem Yöneticilerini günümüzde firmanızda tam zamanlı çalıştırabileceğiniz gibi Adam/Saat, Adam/Gün gibi kavramlarla farklı firmalardan dış kaynak olarak alabilirsiniz.

DALNET olarak, 25 yıllık sistem yöneticisi tecrübemiz ile hem bulut sistemlerimizi kullanan müşterilerimize hem de AWS, GCP, Azure vb. diğer platformlarda veya kendi lokasyonlarında barındırdıkları sunuculara hizmet veriyoruz.

Sistem Yöneticisi hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak isterseniz size ulaşalım.

Sistem Yöneticisi