Domain Backorder nedir?

Bu yazımda sizlere alan adı backorder hizmetini aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle alan adı ile ilgili bazı terimleri açıklayalım.

Alan Adı Nedir

Alan, belirli bir bilgi veya uzmanlık alanıdır. İnternet bağlamında, alan adı, bir web sitesini tanımlayan ve “google.com” veya “amazon.com” gibi siteye erişmek için kullanılabilen benzersiz addır. Bu adlar, bir alan adı kayıt şirketi aracılığıyla kaydedilir ve genellikle internet trafiğini web sitesini barındıran sunucuya yönlendiren bir IP adresiyle ilişkilendirilir.

En popüler alan adı uzantıları

En popüler alan adı uzantıları şunlardır:

.com (ticari)
.net (ağ)
.org (kuruluş)
.info (bilgi)
.biz (iş)
.gov (hükümet)
.edu (eğitim)
.co (Kolombiya)
.us (ABD)
.uk (Birleşik Krallık)

Bir alan adı uzantısının popülaritesinin, web sitesinin içeriğine ve amacına bağlı olarak değişebileceğini belirtmekte fayda var. Örneğin, bir .gov uzantısı bir devlet web sitesi için daha alakalı olurken, .biz uzantısı bir işletme web sitesi için daha alakalı olacaktır.

Domain Backorder nedir

Alan adı ön siparişi (Domain Backorder), bazı alan adı kayıt şirketleri tarafından sunulan ve şu anda başka biri adına kayıtlı olan ancak süresi dolmak üzere olan bir alan adı için sipariş vermenize olanak tanıyan bir hizmettir. Mevcut sahibi alan adını yenilemezse, kayıt şirketi alan adını sizin adınıza kaydetmeye çalışır. İşletmeniz veya kişisel markanız için önemli olan ancak şu anda mevcut olmayan bir alan adı edinmek istiyorsanız bu yararlı olabilir.

Domain Backorder hizmetini kim yapar

Alan adlarını kaydetme ve yönetme konusunda uzmanlaşmış şirketler tarafından alan adı ön sipariş hizmeti sunulur. Süresi dolmuş veya yakında sona ermek üzere olan alan adlarını izlerler ve kullanılabilir olduklarında müşterileri adına kaydetmeye çalışırlar. Bu hizmetler genellikle ön ödeme gerektirir ve ayrıca, önceden sipariş edilmiş bir alan adını kaydettirmeyi başarırlarsa bir ücret alabilirler.

Domain Backorder hizmetini kimler tercih eder

Domain backorder hizmetlerini, genellikle şu anda başka biri adına kayıtlı ancak süresi dolmak üzere olan ve yeniden kayıt için uygun hale gelen belirli bir alan adını almak isteyen kişiler ve işletmeler tarafından kullanılır. Bu hizmetler, kullanıcının alan adı üzerinde “ön sipariş” vermesine izin verir, böylece kullanılabilir olur olmaz alan adı kayıt edilmeye çalışılır. Bu hizmet genel olarak, istenilen bir alan adını kaydetme fırsatını kaçıran ancak yine de onu almak isteyen işletmeler veya bireyler için yararlı olabilir.

DALNET’in en uygun alan adı fiyat politikası ile sadece 3 adımda alan adınızı tescil edin.

0 Shares:
Bu makalelerimizi incelediniz mi?