Alan Adı Nedir ve Nasıl Kayıt Edilir?

Alan Adı Nedir ve Nasıl Kayıt Edilir?
Alan Adı Nedir ve Nasıl Kayıt Edilir?

Alan Adı Nedir ve Nasıl Kayıt Edilir?

Alan adı yani domain sizin veya kurumunuzun internetteki adresidir diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse dal.net.tr bir alan adıdır ve Dal Bilgi Teknolojileri firmasının internetteki adresidir. Alan adı bir çok işlev için kullanılabilir. Örneğin web sitesi, eposta adresi vb. gibi İnternet’te kayıtlı olan tüm domainlere dair düzenlemeler ve bir dizi kurallar ICAAN tarafından yapılmakta ve yönetilmektedir.

Bir çok farklı domain uzantısı mevcuttur. İçlerinde en çok kullanılanlar .COM (Commercial – Ticari) .NET (Network – Ağ) .ORG (Organization – Organizasyon) uzantılarıdır. Yine benzer şekilde ülke uzantıları da mevcuttur. Örneğin ülkemiz için bu uzantı .TR dir. Ülkemizde ticari firmalara com.tr, internet servis sağlayıcı firmalara .net.tr ve organizasyonlara da .org.tr uzantıları verilmektedir. dal.net.tr bir yer sağlayıcı olduğu için .net.tr uzantısına sahiptir.

Alan Adı Nasıl Kayıt Edilir?

 

Alan adı kayıt yetkisi ICAAN tarafından kayıt operatörlerine verilir. Kayıt operatörleri veya bayileri sayesinde herkes daha önce satın alınmamış bir domaine sahip olabilir. Tabi bazı uzantılar için bir takım belgeler gerekebilmektedir. Örneğin .TR uzantılar için yakın zamana kadar NIC.TR ( .TR uzantılı alan adlarını kayıt etmeye yetkili kuruluş) Coğrafi bazlı bazı diğer alan adı uzantılarına örnek vermek gerekirse; .eu – Avrupa Birliği Ülkeleri .fr – Fransa .uk – İngiltere – Birleşik Krallık .it – İtalya .tc – Turk and Caicos Adaları .de – Almanya .us – Amerika

Domain kayıt işlemleri gerçekleştirmek için herhangi bir kayıt firmasına online başvuru yapabilirsiniz. Bu işlemleri dal.net.tr üzerinden de yapabilirsiniz. Domain kayıt işlemi için öncelikle whois sorgulaması yapılarak boş bir alan adı bulunmalıdır. Akabinde kayıt firmasına bu talebinizi online form üzerinden iletip, domain ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Ödeme işlemi ile birlikte otomatik olarak alan adınız kayıt edilecektir. Domain kayıt işlemleri en az 1 yıl en çok 10 yıllık yapılabilmektedir. Yine bazı uzantılar için farklı süreler söz konusu olabilmektedir. Ancak genel kabul gören maksimum süre 10 yıldır. Ayrıca daha önce kayıt edilmiş bir alanı başka bir firmaya da transfer edebilirsiniz. Bu konuda da ayrıca bir yazımız olacaktır.

dalnet olarak güler yüzlü müşteri hizmetlerimiz ile siz değerli kullanıcılarımıza 20 yılı aşkın süredir hizmet vermekteyiz. Domain konusunda hizmetlerimizden faydalanabilmek için web sitemizi ziyaret edebilir veya bize 0850 885 5 325 nuarasından hemen ulaşabilirsiniz!

Eğer hâlâ bir hesabınız yok ise internet’e alan adı ve web hosting alarak ilk adımızı atabilirsiniz!

Hoşçakalın!

44 Shares:
Bu makalelerimizi incelediniz mi?
domainbackorder Domain Backorder nedir?
Devamını okuyun.

Domain Backorder nedir?

Bu yazımda sizlere alan adı backorder hizmetini aktarmaya çalışacağım. Öncelikle alan adı ile ilgili bazı terimleri açıklayalım. Alan…