WHM Terminal Özelliğini Devre Dışı Bırakmak

WHM Terminal

WHM/cPanel Kontrol Panelinden yapılan işlemler harici bazen sunucular için ek konfigrasyon yapılandırmaları gerçekleştirmemiz gerekebiliyor, örnek olarak şu yazımızdaki işlem gibi ; Imagick Kurulumu.
İşte bu gibi durumlarda genellikle SSH konsoluna erişmemiz gerekiyor ve PuTTY gibi konsol programları ile sunucuya bağlanıyor ve öğrendiğimiz komutlar ile sunucu üzerinden işlemler yapabiliyoruz.
Ancak bu devir tam olarak WHM’nin 82.x versiyonunda tamamen değişti ve karşımıza sunucumuzu WHM’nin içinden de rahatlıkla yönetebileceğimiz bir Terminal arabirimi geldi. Bunun bize sağladığı kolaylık sunucuya sürekli SSH bağlantısı sağlayıp işlemlerimizi gerçekleştirmemiz için alternatif bir kısa yol ürettiği gibi tecrübe sahibi isek işlemleri gerçekleştirmemiz gibi bir önem arz etti.
Ayrıca bu işlem eğer sunucunun birden fazla yöneticisi var ise ancak kısıtlı bir WHM erişimi vermeniz gerekiyorsa ciddi şekilde güvenlik zaafiyeti oluşturabileceğini unutmamamız gerekiyor.
O yüzden gerçekleştireceğimiz bir kaç adım ile WHM Terminal üzerinden SSH erişimini tamamen kapatmamızda fayda olacaktır ve oluşabilecek sorunlar için önlem almamızı sağlayacaktır!

WHM Terminal Özelliğini Devre Dışı Bırakmak

Öncelikle; PuTTY vb. bir terimal arayüzü ile sunucumuza bağlanıyoruz.

Ardından şu komutu işliyoruz;

touch /var/cpanel/disable_whm_terminal_ui

İşlem tamamlandıktan sonra WHM Terminal erişim konsolu tamamen devre dışı kalacaktır.

WHM Terminal Özelliğini Açmak

Eğer işlemi geri getirmek veya kapalı olan WHM Termimal birimini açmak istiyorsanuz şu komutu işleyebilirsiniz;

rm -rf /var/cpanel/disable_whm_terminal_ui

dalnet ekibi olarak güler yüzlü müşteri hizmetlerimiz ile siz değerli kullanıcılarımıza 20 yılı aşkın süredir hizmet vermekteyiz. Yönetilen Sunucular hizmetlerimizden faydalanabilmek için web sitemizi ziyaret edebilir veya bize 0850 885 5 325 numarasından hemen ulaşabilirsiniz!

1 Shares:
Bu makalelerimizi incelediniz mi?
Android Mail
Devamını okuyun.

Android Mail Kurulumu

Aktif olarak veya yeni açtığımız E-Posta (Mail) hesaplarımızın android tabanlı akıllı telefonlara kurulumu genel olarak bir sorun olarak…
CentOS 7 DirectAdmin Kurulumu
Devamını okuyun.

DirectAdmin Kurulumu

Herkese merhaba! Öncelikle DirectAdmin nedir derseniz? Bu kontrol panelimiz cPanel alternatifi olarak görünenen web tabanlı, grafik arayüzlü, bayi…