6 Adımda Video Hosting

Video Hosting Hakkında Herşey

video hosting
video hosting

Video Nedir?

Öncelikle video kelimesinin anlamına TDK sözlüklerinden bakarak konuya giriş yapmanın doğru olacağına inanıyorum. TDK’ya göre video İngilizce bir isim, anlamları ise şu şekildedir;

1. isim Manyetik bantlar üzerinde yer alan veya sayısal olarak derlenmiş hareketli resimler dizisi.

2. isim Videoteyp.

Çocukluğumun Türkiye’sinde henüz internet hatta bilgisayarın bile olmadığı dönemlerde Video Kaset Kiralama dükkanları vardı. Bunların yerini ileriki yıllarda CD/DVD kiralamacıları aldı. Aslında video ile ilk tanışmamız böyle olmuştu.

VHS’ler BETA’lar farklı büyüklükte kasetler ve onların oynatıcıları… Şimdi düşündüğümde sanki üzerinden bin yıl geçmiş gibi hissediyorum. Teknoloji o kadar hızlı ilerledi ki şu an hemen herşeye bir kaç tık ile erişebiliyoruz.

video-hosting
Beta ve VHS kaset tipleri

Teknoloji ilerlerken yanında bazı değişiklikler de getirdi, örneğin okuma alışkanlığımız yerini izleme alışkanlığına bırakmaya başladı. Bu noktada video internet trafiğinin %85’ini kapsayan bir içerik haline geldi.

Yani internet üzerindeki trafiğin büyük çoğunluğu media streaming dediğimiz bunu da kendi içinde live (canlı) ve VOD (video on demand) olarak ikiye ayırdığımız görüntü içeriğidir.

Kısacası video TV’de, internette seyrettiğimiz her içeriktir. En temel örnekleri filmler, diziler, belgesellerdir. Netflix günümüzün en önemli video izleticilerinden biridir.

Video Hosting Nedir?

Netflix gibi video izleticileri ve hatta ülkemizin önemli TV kuruluşları, basın yayın organları sürekli video içerik yayınlayarak ciddi bir arşiv ve trafik üretirler. Örneğin çok sevdiğiniz takımın merakla beklediğiniz maçına dakikalar kalmış, ancak eşiniz evlendirme programı seyretmek istiyor.

Bu konuyu kaosa taşımak yerine hemen bilgisayarınızdan ilgili tv kanalını açarak maçınızı canlı olarak izleyebilirsiniz.

Bunun farklı bir örneğini düşünelim, eşinizle birlikte seyrettiğiniz dizinin yeni bölümü yayınlanmak üzere ve heyecanla bekliyorsunuz, ancak tam o an kapı çalıyor ve misafirleriniz geliyor 🙂 Geçmişte böyle bir durum çok üzücü olurdu ama artık dizi biter bitmez yayıncı kuruluşlar içeriği internet sitelerine yüklüyorlar.

Siz misafirleriniz gittikten sonra veya ertesi gün iş yerinizde rahatlıkla bu diziyi seyredebiliyorsunuz.

Mesela bu diziyi internete yüklediklerinde bir alana ihtiyaçları var, normal hostingten farklı olarak daha büyük kapasitelerde dosyalar barındırabilen, hatta encoding, transcoding gibi özellikleri olan hosting sistemlerine ihtiyaçları var.

İşte bu sistemleri kısmen veya tamamen kapsayan hosting sistemlerine Video Hosting denir. Türkçeleştirmek istersek Görüntü Barındırma Sistemleri de diyebiliriz.

Video Hosting’e İhtiyacım Var mı?

Bana göre video hostinge ihtiyaç duymanız için aşağıdaki durumlardan birini veya bir kaçını sağlamanız yeterli olacaktır;

  • Web siteniz üzerinde bolca video barındırıyorsanız veya işinizde içeriğiniz ağırlıklı olarak video ise,
  • Az sayıda videonuz olsa dahi izleyici sayınız çok ise,
  • Encoding hizmetine ihtiyaç duyuyorsanız,
  • Transcoding hizmetine ihtiyaç duyuyorsanız

Yukarıdaki gibi durumlar başlıca video hostinge ihtiyaç duyacağınız durumlardır. Daha farklı sebeplerde mevcuttur ancak söylediğim gibi bu durumlar temel ve genel olarak bu şekildedir.

Neden Video Hosting?

Aslında Youtube, Dailymotion, Vimeo gibi sitelerin videolarınızı ücretsiz barındırdığını biliyoruz. Ancak bu ücretsiz kelimesi burada değişik anlamlar içeriyor olabilir. Örneğin reklamlar. Aslında tüm içerik size ait olmasına rağmen reklam ağı sayesinde içeriklerinizde reklamlar çıkartılabiliyor.

Eğer reklam istemezseniz bu sefer bir takım ödemeler yapmanız istenebiliyor.

Ayrıca bu sitelerin yurt dışından içerik getirdiklerini de unutmamak gerekiyor. Yurt dışı ile yaşayabileceğimiz tüm internet problemlerinde hizmetleriniz doğrudan etkilenecektir.

Bunun yanı sıra görüntü barındırma normal hosting sunucuları üzerinden verilmez. Disk yapısından, web serverlar ayarlarına kadar bir çok değişken video için özel olarak ayarlanmış olan sunuculardan verilir.

Video Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Daha önce bahsettiğimiz gibi görüntü barındırma hizmeti normla barındırma hizmeti sağlanan sunuculardan verilmemelidir. Bunun başlıca sebebi disk, kernel, web server gibi donanım ve servislerin video için özel olarak ayarlanmalıdır. Öncelikle bu sorular ile başlayabilirsiniz.

Diğer taraftan video işi diğerlerinden farklı olduğu için bir takım ekstra servislerin olması gerekir. İlk planda ihtiyacınız olmayabilir ancak ilerleyen süreçte ihtiyaç duyduğunuzda taşınmak zorunda kalabilirsiniz.

Mesela encoding servisi, transcoding servisi, DVR servisi gibi servisler mutlaka olmalı. Son olarak iyi bir istatistik servisi mutlak suretle işinize yarayacaktır.

Video Hosting Nereden Alınır?

Bu sorunun bir çok cevabı vardır, ancak biz dalnet olarak video işleme, video yayınlama konularında ciddi tecrübelere sahibiz. Ekibimizde ülkemizin en büyük yayın kuruluşlarına hizmet vermiş personeller mevcuttur.

HLS/HDS gibi formatlara ücretsiz dönüştüren sistemlerimiz mevcuttur.

İhtiyaç halinde player desteği sağlayabiliriz. Fiyatlarımız son derece caziptir. Siz de dalnet’in mükemmel video hosting paketlerini inceleyebilirsiniz.

 

1 Shares:
Bu makalelerimizi incelediniz mi?