WordPress 5.5 Güncellemesi Sonrası Hatalar Nasıl Düzeltilir?

WordPress 5.5 güncellemesine geniş bir perspektifle bakıldığında oldukça büyük bir başarıdır. Ancak, bildiğiniz üzere sitelerin bozulmasına neden olan temalar ve eklentilerden dolayı bir çok problem yaşandı. Ve muhtemelen bu sorunlar, WordPress’in eski jQuery Migrate’i kaldırmasından kaynaklanıyor. Çünkü WordPress’i modernleştirme sürecinin ilk adımı, WordPress 5.5’teki jQuery Migrate 1.x’i kaldırmak oldu. Ve bu gelişme adımı bazı sitelerin bozulması ile sonuçlandı. Sonuçta, JQuery Migrate’in kaldırılması hâlen bazı jQuery komut dosyalarını kullanan WordPress temalarının bozulmasına sebep oluyor.

WordPress 5.5 Güncellemesi Sonrası Hatalar Nasıl Başladı?

JQuery Migrate Helper için WordPress sayfasına göre:
“WordPress 5.5 güncellemesiyle, jQuery-Migrate olarak bilinen bir taşıma aracı artık varsayılan olarak etkinleştirilmeyecek. Bu, eski kod çalıştıran bazı temalarda veya eklentilerde beklenmedik davranışlara yol açabilir. ”
Bu yazı itibariyle, 80.000’den fazla WordPress yayıncısı, WordPress 5.5’in “beklenmedik davranışlarını” durdurmak için WordPress eklentisini indirdi.
JQuery Çakışmalarına sahip 2.000’den fazla eklenti var.
WordPress’teki bir gönderiye göre, iki hafta önce eklenti dizininde yapılan bir aramaştırmada, çakışan 2.000’den fazla eklenti keşfetti.
Araştırmayı yapan WordPress Core Committer’a göre:
“Bu sonuçlar, 5.5’e yükseltme üzerine jQuery Migrate devre dışı bırakıldığında kırılma potansiyeline sahip 2400’e yakın eklentiyle sonuçlandı.”

Bu liste iki hafta önce oluşturuldu. Sorunlu eklenti sayısını artık daha az olması bekleniyor.
Bu liste iki hafta önce oluşturuldu. Sorunlu eklenti sayısını artık daha az olması bekleniyor.

Listeye göre tutarsızlık oluşan 200’den fazla WordPress Teması ve bozulan 2000’den fazla eklenti keşfedildi.

“Temalar için, araştırmadaki bu değişikliklerin sonuçlarına göre 2600 temadan 250 temaya, sadece 5 tanesi 10 binden fazla aktif yüklemeye sahip.”

Bazı kişiler, eski kod nedeniyle temalarıyla ilgili sorunlar yaşıyor olabilir. Ancak bu sorunlardan bazıları, bu temalarla birlikte gelen eklentilerden kaynaklanmaktadır. Örneğin, premium sayfa oluşturucu eklentileri ve kaydırıcı eklentileri rutin olarak bazı temalarla paketlenmiştir. Ancak premium oldukları için, yazılım lisansınıza bağlı olarak en son sürüme güncellenmeleri gerekmez.

Bir temayı en son sürümüne yükseltmek sorununuzu çözmezse, işlevselliği geri yüklemek için WordPress Enable jQuery Migrate Helper‘ı yükleyebilirsiniz. Ancak bunun yalnızca geçici bir çözüm olduğu konusunda sizi uyarmalıyız. Soruna hangi işlevselliğin neden olduğunu belirlemek için sitenizde sorun gidermek faydalı olabilir. Sorun tanımlandıktan sonra, bu bozuk işlevi düzeltmek için güncel bir yedek eklenti indirebilirsiniz.

Sorunları gidermek hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

 

WordPress 5.5 Güncellemesinde Sorun Giderme

Bir sorunu gidermenin yollarından biri, Chrome Geliştirici Konsolu‘nu kullanmaktır. Konsola erişmek, Windows’ta F12 düğmesine tıklamak kadar kolaydır.
Alternatif yolardan biri daha ise, sağ üst köşedeki dikey üç nokta menüsünü tıklayıp Diğer Araçlar’ı ve ardından Geliştirici Araçları’nı seçmektir.
Aşağıda, bir hatanın nasıl görüneceğinin ekran görüntüsü verilmiştir;

 

Chrome Geliştirici Konsolu
Chrome Geliştirici Konsolu

Dosyaya tıkladığınızda, hata içeren başka bir ekranla karşılaşırsınız. Daha sonra kırmızı X simgesine tıklayabilirsiniz ve açılan pencere, hatanın ne olduğunu gösterecektir.

Chrome Geliştirici Konsolu Hata
Chrome Geliştirici Konsolu Hata

WordPress 5.5’e Yükselttikten Sonra En Sık Karşılaşılan Sorunlar

Bazı sorunlar o kadar kötü ki, bazı yayıncılar WordPress admin panellerine bile giriş yapamıyor.
Bazı yayıncıların ise WordPress 5.5’e güncelledikten sonra yaşadığı sorunların çoğu ise, site işlevselliğini tamamen kaybetmekle alakalı.

WordPress 5.5 Güncelleme Hataları

 •  Klasik Düzenleyici çalışmıyor
 •  “Medya Ekle” ve “Öne çıkan resmi ayarla” düğmeleri çalışmıyor
 •  Metin görünümü 5.5’te çalışmıyor
 •  Blok Düzenleyici boş gösteriliyor
 •  Eksik veritabanı güncellemesi
 •  Resim Kaydırıcı çalışmıyor
 •  Mobil Menü kayboldu
 •  Arama çubuğu çalışmayı durdurdu

Ve bunlar, kullanıcıların yaşadığı sorunların sadece bir kaç tanesi.

WordPress 5.5 jQuery Sorunu Nasıl Onarılır

WordPress, jQuery Migrate kitaplığını geri yükleyen bir eklenti yayınladı. Bu eklentiyi yüklemek sitenizin tekrar çalışmasına neden olacaktır.

Fakat maalesef bu konuda bâzı engeller var daha doğrusu;

 • Eklenti, aslında sitenizde neyin yanlış olduğunu düzeltmez.
 • Eklentinin yaptığı şey sitenizin tekrar çalışmasını sağlamaktır. Ancak sitede neyin yanlış olduğunu düzeltmez. Çünkü, sitede yanlış olan, güncel olmayan bir eklenti veya temadır. Görüntü kaydırıcınız çalışmıyorsa, sorun muhtemelen görüntü kaydırıcı eklentisidir. Bu eklentiyi güncellemek bir çözüm olabilir.

Bir ama daha, güncellenmesi gereken eklenti için güncelleme yoksa, muhtemelen terk edilmiş bir eklenti kullanıyorsunuzdur. Terk edilmiş bir eklenti, genellikle uzun süredir güncellenmemiş bir eklentidir.

“Uzun süre” neyin oluşturduğu net değildir çünkü bazı eklentilerin bu kadar sık güncellenmesi gerekmemektedir.

Terk edilmiş eklenti nedir?

Çoğu eklenti geliştiricisi yazılımlarını geliştiriyor ve güncelliyor. Yani, genel olarak, bir eklenti bir yıl veya daha uzun bir süre içinde güncellenmediyse, muhtemelen bir şekilde terk edilmiştir.

Bu eklentiyi kullanmayı bırakmak en iyisidir. Terk edilmiş eklentiler güvenlik sorunları haline gelebilir.

JQuery Migrate Helper eklentisini etkinleştirmek, WordPress 5.5 güncellemesinde neyin bozuk olduğunu ne yazık ki düzeltmez. Bu sadece, işlevselliği geri yüklemenin bir yoludur.

Neyin bozuk olduğunu teşhis etmek ve asıl sorunu düzeltmek için bir sonraki adımı atmak önemlidir.

Eklenti veya tema tamir edildikten sonra, site ziyaretçileriniz için güvenlik ve kullanıcı deneyimi açısından daha iyi bir durumda olacaktır.

 

JQuery Migrate Helper WordPress Eklentisini İndir

jQuery Migrate Helper Eklentisi
jQuery Migrate Helper Eklentisi

 

Aktif olarak şu anda 100+ bin eklentisi kullanıcısı olan JQuery Migrate Helper WordPress Eklentisinin önümüzdeki günlerde 200+ üzerine çıkacağı WordPress takımı tarafından düşünülmekle beraber Tema ve Eklenti geliştiricilerinin çalışmalara çok hızlı başladığı WordPress Topluluk haberlerinde yer almaktadır.

dalnet ekibi olarak güler yüzlü müşteri hizmetlerimiz ile siz değerli kullanıcılarımıza 20 yılı aşkın süredir hizmet vermekteyiz.

WordPress Hosting hizmetlerimizden faydalanabilmek için web sitemizi ziyaret edebilir veya bize 0850 885 5 325 numarasından hemen ulaşabilirsiniz

1 Shares:
7 yorum
 1. WordPress 5.5 Güncellemesi Sonrası Hatalar Nasıl Düzeltilir?
  bir sonra ki güncellemeyi bekleyerek 🙂

 2. Merhaba yazınız çok yararlı öncelikle teşekkürler. Bir eklentim var etkinleştir kısmına basıyorum eklenti etkinleştirildi diyor sayfayı yeniliyorum yine pasif. Sizce bu durumda mı 5.5’le alakalı ? Jq eklentisi halihazırda var kullanıyorum sanırım onunla bir faydası olmadı.

  1. Merhabalar Büşra Hanım,

   Eklenti ile de alakalı olabilir, Hosting tarafıyla ya da 5.5 kaynaklı da olabilir. Bunun için WP-config.php dosyan üzerinde Debug seçeneğini aktifleştirmeni öneririz. Sizi çözüme ulaştıracaktır.

Yoruma kapalı.

Bu makalelerimizi incelediniz mi?
Yandex Mail Outlook Kurulumu
Devamını okuyun.

Yandex Mail Outlook Kurulumu

Yandex Mail Outlook Kurulumu IMAP protokolüne göre ayarlama Programı başlatıp Hoş Geldiniz penceresinde İleri butonuna tıklayın. Hesap kurulumu penceresinde varsayılan Evet değerini değiştirmeden İleri butonuna…