cPanel Trial Lisans Nasıl Alınır?

Herkese merhaba!

Bu yazımızda sizlere cPanel Trial lisansı nasıl alabileceğinizi anlatacağız!
Öncelikle cPanel kurulumunu yapmamız gerekmektedir.

cPanel kurulumu nasıl yapılır?

[php]cd /home[/php] [php]wget http://httpupdate.cpanel.net/latest[/php] [php]sh latest[/php]

Komutları ile gerçekleştirdikten sonra otomatik olarak cPanel Trial lisansı normalde aktif olmalıdır ancak bazı durumlarda otomatik aktif olmayabilir:

cPanel Trial Lisansı Nasıl Aktif Edilir?

cPanel Expired
cPanel Expired Ekranı

Karşımıza eğer bu ekran çıkıyor ise SSH konsolumuzdan tekrar

[php]usr/local/cpanel/cpkeyclt[/php]

komutunu uygulayarak cPanel Trial lisanslandırma işlemimizi yapabiliriz.

Daha önce cPanel Trial kullanılmış IP için Trial Nasıl Aktif Edilir?

Ortalama 6 ay önce cPanel kullanılmış IP adresi aynı ancak hostname adresi değişik olan sunucular için cPanel Trial lisanslandırma işlemi yapmak isterseniz ancak bu konuda sunucuyu satın aldığınız firma bir şekilde yardımcı olamıyor ise lisanlandırma komutu da daha önce lisanslandığında dolayı aktif etmiyor ise cPanel Destek araclığı ile cPanel yetkililerinde destek alabilirsiniz! Adres olarak: https://cpanel.net/products/trial/ erişim sağladıktan sonra; “Sign up for a trial license” başlığı altında bulunan formu eksiksiz ve doğru şekilde girmemiz yeterlidir.

cPanel Trial
cPanel Trial Lisans Talebi Formu

İşlemi tamamladıktan sonra, talep gönderilir ve kısa süre içerisinde yetkiler vermiş olduğunuz mail adresinize cPanel yetkilileri tarafından en kısa süre içerisinde bilgi verecektir!

cPanel Lisans Kontrolu

Tam olarak daha önce IP adresinizin aktif edilip edilmesi konusunda bilginiz mevcut değilse merak etmeyin 🙂 bunuda inceleyeceğiniz bir alan mevcut! Hemen https://verify.cpanel.net/app/verify adresine giriş gerçekleştirip sunucu IP adresimizi “License Verification” alanına yazarak “Verify License butonuna tıklayıp, daha önce ne zaman, ne kadar kullanılmış inceleyebilirsiniz!

cPanel Lisans Kontrolu
cPanel Lisans Kontrolu Sayfası

 

Ayrıca tam olarak cPanel hakkında bilgi sahibi değilseniz doğal olarak cPanel nedir? cPanel’in Kullanıcıya Faydası Nedir? sorularını soracaksınızdır.
Hemen bunu açıklayalım,

cPanel nedir?

cPanel sitenizi, hostinginizi yani satın almış olduğunuzu sunucuyu SSH üzerinden teknik bir bilgi olmadan kurup, bir web arayüzü ile yönetebileceğiniz kontrol panelidir. Dünyada milyonlarca kullanıcısı olan açık ara en popüler olan bir kontrol paneli olarak karşımıza çıkar.

Linux işletim sistemleri için kullanımı mevcut olup Windows işletim sistemini desteklememektedir.

cPanel’in Kullanıcıya Faydası Nedir?

cPanel öncelikle rahat kurulumu ve hızı nedeniyle tercih edilebilir ayrıca kullanım kolaylığı, otomatik güncelleme işlemleri ve stabilitesi ile adından sıkça söz ettirmektedir. Özellikle LiteSpeed ile tam uyumlu olduğundan bir çok büyük altyapı ve hosting firmaları cPanel’i kullanmakta ve önermektedir.

Neden cPanel Tercih Etmeliyim?

cPanel kontrol panelini tercih etmeniz için çok fazla sebep mevcuttur.

cPanel’de E-posta

Kontrol panelinizden sadece bir kaç adımla e-posta hesapları ekleyebilir ve silebilir hatta hesaplarınız üzerinden otomatik cevaplayıcılar, e-posta filtreleme, e-posta kısaltma, e-posta domain yönlendirme, e-posta listesi gibi birçok işlem gerçekleştirebilirsiniz.

cPanel’de Alan Adı Yönetimi

FTP hesaplarınızı pratik bir şekilde yönetilir. Yeni FTP hesapları oluşturabilir veya silebilirsiniz. Ayrıca cPanel dosya yöneticisi sayesinde işlemlerin tamamını online olarak bir FTP programı yardımı olmadan kontrol edilirsiniz!

cPanel’de Analiz

cPanel ile sitenizin ek bir sisteme bağlı kalmadan analinizi yapılabilir. Birçok eklenti sayesinde ayrıntılı olarak listeme işlemlerinizi gerçekleştirebilir. Hangi bağlantıya kaç tıklama olduğunu, ziyaretçilerin ne zaman geldiği, detaylı arama motoru kayıtlarını görebilmek bunlardan sadece bir kaçıdır.

cPanel’de Diğer Gelişmiş Eklentiler

Ayrıca cPanel içeriğinde bir çok eklenti mevcuttur, bunlardan bazıları şu şekildedir;
a.Cron işlemler
b.Mime tipleri
c.Apache handlers
d.SSL yönetimi
e.Cgi merkezi gibi ihtiyacınız olan eklentileri kurup / yönetebilir. cPanel üzerinden ücretsiz ssl sertifikaları oluşturup sitenizi kullanıcılarınızın daha güvenli görmesini sağlayabilirsiniz!

dalnet ekibi olarak güler yüzlü müşteri hizmetlerimiz ile siz değerli kullanıcılarımıza 20 yılı aşkın süredir hizmet vermekteyiz.

cPanel Lisans hizmetlerimizden faydalanabilmek için web sitemizi ziyaret edebilir veya bize 0850 885 5 325 numarasından hemen ulaşabilirsiniz!

1 Shares:
Bu makalelerimizi incelediniz mi?