WordPress.com ile WordPress.org Farkları Nelerdir?

WordPress.com ile WordPress.org Farkları Nelerdir? - 1
Her ne kadar wordpress internette ya da wordpress ismini duyduğunuz her yerde tek bir isim geçse de,
Aslında wordpress kendi içerisinde wordpress.com ve wordpress.org olarak ikiye ayrılır ve bu iki sistem arasında ciddi farklar vardır.

WordPress.com ile WordPress.org Farkları Nelerdir listelemek gerekirse;

#Fark 1 Domain farkı;
WordPress.com üzerinden açacağınız blog/site .wordpress.com uzantısına sahip olacaktır. Bu durum sub (alt) domain olarak tanımlanır.
Örnek; Normal bir domain ek almazken, subdomainler ek almaktadır. Blog yada web sitenizin isminin sadece .com ile bitmesi gerekiyorken, wordpress.com ile bitmesi durumudur.

#Fark 2 Tema ve Eklentiler;
WordPress.com üzerinde seçebileceğiniz 100 farklı tema bulunuyor, wordpress.org sistemini kullandığınızda ise yaklaşık 2000’e yakın farklı tema kullanabilme şansınız var. Bu kadar fazla tema içerisinde elbette blog ve web sayfanızın içeriğine uygun temayı bulabileceksiniz.

#Fark 3 İçerik Farkı;
Blog yada web sitenizi hangi amaç için kullanırsanız kullanın, içerik mutlaka önemli olmaktadır. Eğer ki içeriğinizi sahiplenmek ve hatta bu içeriklerden para kazanmak istiyorsanız, o halde yatırımınızı da güçlü, güvenilir ve geleceği olan sistemlere yapmalısınız.

WordPress.com için aynı kelimeleri kullanamıyoruz çünkü tüm içeriğiniz bu sistemin sunucularında bulunuyor ve bu sistemin her zaman, herhangi bir sebepten dolayı kapanma riski bulunuyor. Ancak .org sistemini kullanıyor olsaydınız sizin parasını ödediğiniz belli bir sunucu da olacaktı ve bu hizmetin kapanma olasılığı çok düşüktür.

#fark 4 Reklamlar ile Para kazanmak;
İçerik üretirken aynı zamanda para kazanmak kulağa güzel geliyor. Ancak bunu başarmak için doğru sistemi seçmelisiniz.
Eğer ki bunu en iyi şekilde yapmak istiyorsanız, farklı reklam yöntemleri de kullanmaya başlamalısınız. Farklı yöntemleri rahat bir şekilde kullanmanız için .org gerekli bir sistem olarak karşımıza çıkıyor.
Çünkü bu sistem de sitenin hemen her köşesine reklam yapıştırma yapabiliyoruz.

WordPress.com ile WordPress.org Farkları Nelerdir?

Yukarıda sıraladığımız 4 madde en belirgin farkları diyebiliriz.

WordPress.org için sebepler;
✔ Eğer içeriğinize önem veriyorsanız;saklamak,korumak ve hatta para kazanmak istiyorsanız,
✔ Her gün blogunuzun kapanma riskini düşünmek istemiyorsanız ve içeriğinizi riske atmak istemiyorsanız,
✔ Sınırları aşmak ve içeriğinizi dilediğiniz gibi yönetmek istiyorsanız,
✔ Görselliğe önem veriyorsanız, profesyonel ve güzel görünen bir web sitesi yada blog hayal ediyorsanız,
✔ Eklentiler ile blog yada web sitenizi daha kullanışlı hale getirmek istiyorsanız,

WordPress.com için sebepler;
✔ Ücretsiz olsun diyorsanız,
✔ Günlük olarak kullanırım fazla fotoğraf eklemem derseniz,
✔ Para kazanmayı düşünmüyorum diyorsanız,
✔ Sayfa olsun da, yazayım diyorsanız,
✔ Tema önemli değil diyorsanız,

Objektif bir değerlendirme yaptığımızda; kullanıcıların proje amacına göre tercihleri değişkenlik gösterebileceğini görebiliyoruz.

Eğer ciddi blog yada web sitesi söz konusu ise sizlere WordPress Hosting paketlerimizi öneriyoruz, hazır kurulum ile gelen paketlerimiz sayesinde Google Adsense gibi platformlar ile hazırladığınız özgün içerikleriniz ile daha yüksek paralar kazanabilir ve sisteminizi çok daha rahat yönetebileceğinizi iletmek isteriz.

Bu makalemizde sizlere WordPress.com ile WordPress.org arasında ki farkları anlattık ancak her iki platform kullanıcılarına bir dizi limit uygulamaktadır ancak dal.net.tr hizmetlerinde herhangi bir limit bulunmadığı gibi alanınız tamamen size ait olur!
Hemen uygun fiyatlı alan adı seçenekleriyle seçiminizi yaparak bugün bir WordPress Hosting ile içeriklerinizi hazırlayıp internet’te hakettiğiniz yeri alıp ek gelir elde edebilirsiniz.

7/24 gerçek desteğimiz ile hemen şimdi bloglamaya başlayın!

0 Shares:
Bu makalelerimizi incelediniz mi?