Telefonda Pin Kodu Neden Önemlidir?

Telefonda Pin Kodu Neden Önemlidir?

Merhabalar,

Günümüz teknolojilerinde kullandığımız birçok sosyal medya hesapları ve e-posta hesaplarının kurtarma seçenekleri arasında telefon ile kurtarma seçeneği mevcuttur. Her ne kadar telefonumuzda ekran şifresi olsa da sim kartı çıkartıp başka bir telefona taktığımız zaman sim kart kullanılabilir olmakta ve hesaplara erişim için çok rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse G-Mail hesabına erişebilmek için e-posta adresini bilmemize bile gerek yok.

E-posta adresini unuttum dedikten sonra telefon numarası , isim  ve soy isim girdikten sonra cep telefonuna bir şifre gelmekte. O şifreyi girdikten sonra ise kayıtlı olan e-posta adresleri karşımıza çıkmaktadır.

Aynı şekilde Facebook hesabına da erişmek için telefon numarası yeterli. Hesabını aramak için telefon numarası girdiğimizde bir kurtarma SMS i ile hesaba erişilebiliyor.

Peki Nasıl Korunabiliriz?

Bu durumlardan korunmak için Sim Kartımıza Pin kodu koymamız yeterli mi? Tabi ki hayır. Unutmayalım her zaman bir arka kapı vardır. Fakat biz elimizden gelenleri yapalım.

Öncelikle ilk olarak Pin Kodunu her zaman kullanalım.

  1. Olarak telefondan ayrılmamız gerekiyor ise (Örnek Olarak tamire göndermek gibi) Muhakkak sim kartımızı alalım.
  2. Olarak her zaman iki aşamalı kimlik doğrulamayı aktif edelim.

Unutmayalım hırsıza kilit dayanmasa da işi olduğu kadar zorlaştırmak bizim görevimiz.

Sağlıklı günler dilerim.

 

0 Shares:
Bu makalelerimizi incelediniz mi?