SPF Kaydı Nasıl Eklenir?

SPF Kaydı Nedir?SPF Kaydı Nedir?

En basit anlamıyla alınan e-postanın doğru kaynaktan gönderilip gönderilmediğini denetlememize yardımcı olan bir sistemdir. 2000’li yılların başlarında istenmeyen (spam) e-postalar mail kullanıcılarının en büyük sorunlarındandı. Sistem yöneticileri ve programcılar bir çok method geliştirerek bunun önüne geçmeye çalıştılar. İşte SPF’de bunlar içerisinde başarılı olanlardan bir tanesidir. Kısacası işleyiş şu şekildedir; eposta gönderdiğiniz sunucunun ip adresi alan adınızın bulunduğu dns serverda spf kaydında belirtilmiş olmalıdır. Bu kayıt yoksa veya var olan SPF kaydında SMTP sunucunuzu ip adresi veya hostname’i kayıtlı değilse SPF kontrolü yapan hiç bir alıcı sunucuya eposta gönderemezsiniz.

SPF Kaydı Neden Eklenmelidir?

Günümüzde SPF – Sender Policy Framework kontrolü yapmayan hiç bir eposta sunucusu yoktur. Dolayısıyla SPF kaydı olmayanlar, güncel olmayanlar, eksik olanlar eposta gönderiminde bir çok problemle karşılaşacaklardır. Epostalarınızın müşterilerinize ulaşmasını istiyorsanız mutlaka SPF kaydınızın olduğuna emin olmalısın. Bu konuda gerekirse teknik ekibimize ticket açarak yardım talep edebilirsiniz.

SPF Nasıl Eklenir?

Kaydı ekleyebilmek için domaininizin barındırıldığı dns sunucusuna erişiminiz olmalıdır. Burada gireceğiniz bir TXT kaydı ile bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Hizmet aldığınız hemen her firma bu konuda size destek olacaktır. Örnek kayıt şu şekilde olmalıdır;

SPF record lookup and validation for: dal.net.tr

SPF records are published in DNS as TXT records.

The TXT records found for your domain are:
v=spf1 ip4:46.31.144.243 ip4:46.31.144.242 +a +mx +a:odin.dalbt.com +ip4:185.14.23.93 -all

Checking to see if there is a valid SPF record.

Found v=spf1 record for dal.net.tr:
v=spf1 ip4:46.31.144.243 ip4:46.31.144.242 +a +mx +a:odin.dalbt.com +ip4:185.14.23.93 -all

evaluating...
SPF record passed validation test with pySPF (Python SPF library)!

Sender Policy Framework ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız veya desteğe ihtiyacınız varsa hemen bize ulaşabilirsiniz!

dalnet ekibi olarak güler yüzlü müşteri hizmetlerimiz ile siz değerli kullanıcılarımıza 20 yılı aşkın süredir hizmet vermekteyiz. Kurumsal E-Posta hizmetlerimizden faydalanabilmek için web sitemizi ziyaret edebilir veya bize 0850 885 5 325 numarasından hemen ulaşabilirsiniz!

3 Shares:
Bu makalelerimizi incelediniz mi?
Android Mail
Devamını okuyun.

Android Mail Kurulumu

Aktif olarak veya yeni açtığımız E-Posta (Mail) hesaplarımızın android tabanlı akıllı telefonlara kurulumu genel olarak bir sorun olarak…