Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler için ☁️ Bulut Tabanlı 5 Sunucu İzleme (Monitör) Uygulaması

Günümüz işletmelerinde bulut kullanımı artıyor ve nedenleri ise açıkça ortada. Organizasyonel verimliliği artırması, küresel erişim imkanı, kullanım kolaylığı, daha iyi nakit tasarrufu, azaltılmış riskler ve bakım sıkıntısı olmadan maliyet bakımından uygun çözüm.

Bulut teknolojisi, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için bir hem maliyet azaltıcı hem de iş yükü düzenleyicidir.

Çevrimiçi bir işletmeyseniz, verilerinizi veya uygulamalarınızı bulutta barındırmanız olasıdır ve kullanılabilirliklerini sağlamak için onları takip ederek izlemeniz gerekir.

Bir hizmet sağlayıcı(Service Provider) ya da hizmet veren(Yazılım, Uygulama vb. tahsisi ya da kiralanması) olduğunuzda hemen hemen her şeye, özellikle de sunucu sağlığınızı içeren hizmet tekliflerinizi etkileyebilecek konulara keskin bir şekilde göz atmanız gerekir. Performans ölçütleri, kullanılabilirlik, ağ işleme hızı, disk alanı, güvenlik yaması ve çok daha fazlası olabilir. 

Tüm yazılımınız, sunucularınız, sunucu günlükleriniz, kaynak kullanımınız, yığın izlemeleriniz, ağınız ve iş süreçleriniz üzerinde tam görünürlük sahibi olmanız gerekir.

İşte bu nedenle işletmenizin güvenilir bir sunucu izlenmesine(monitoring) ihtiyacı vardır. Spesifik olmak gerekirse, bir bulut sunucu izleme çözümüne ihtiyacınız var çünkü geleneksel izleme bulut ortamına uymayabilir.

Ayrıca, geleneksel izleme ile ilgili ekstra bakım ve maliyet sorunlarını asla kabul etmek istemezsiniz. Bu nedenle, bulut sunucularınıza göz kulak olmak için SaaS(Software As a Service  kısaltmasıdır ve hizmet olarak yazılım kullanıcılara internet üzerinden bulut tabanlı uygulamalara erişim ve kullanım olanağı sağlayan, merkezi olarak barındırılan, aboneliğe bağlı bir lisanslama ve dağıtım modeli olarak tanımlanmaktadır. E-posta servisleri, elektronik takvim ve çeşitli ofis uygulamaları yaygın kullanım alanlarıdır anlamına gelmektedir.)

tabanlı bir izleme çözümüne gitmek daha iyidir.

Bulut Sunucu ile Ölçeklenebilir Altyapı
Bulut Sunucu ile Ölçeklenebilir Altyapı

Bulut Sunucu ile Ölçeklenebilir Altyapı 🦺

Ölçeklenebilir altyapı, büyüyen işletmeler için bir gerekliliktir. Size bu esnekliği vermeyen geleneksel bir sistemi tercih etmek yerine, bulut hizmetlerini almayı düşünün. Artan ihtiyaçlarınıza göre uygun bir plan seçebilirsiniz. Bunun için ise DALNET Bulut Sunucu ve Bulut Çözümlerine göz atın: DALNET Bulut Sunucular

Bulut ile Daha Fazla Esneklik 🤸

Bulut sunucu izleme, daha yakın ve eşzamanlı olarak çalışabilmeleri için birden fazla kullanıcının erişimine izin verir. Ekip işbirliğini artırır ve hangi cihazı kullanırlarsa kullansınlar değişiklikleri gerçek zamanlı olarak görebilirler.

Güçlü entegrasyon ile birçok hizmetten yararlanabilirsiniz ve belgeleri e-postayla göndermeye devam etmek zorunda kalmazsınız.

Uzak Çalışma Alanı 🏪

Geçen yıl örgütsel yaşam tarzında insanların asla hayal etmediği değişiklikler getirdi. Konumdan bağımsız çalışma ortamlarını güçlendirdi, bulut hizmetleri aracılığıyla iletişim kurdu ve işbirliği yaptı ve konferansların ve projelerin çevrimiçi olarak tamamlanmasını sağladı. Bu, izleme söz konusu olduğunda bulut hizmetlerinin neden popüler hale geldiğini açıklıyor.

Uygun Maliyetli Bulut Çözümleri
Uygun Maliyetli Bulut Çözümleri

Uygun Maliyetli Bulut Çözümleri 💰

Bütçe, KOBİ’lerin uğraştığı başka bir kısıtlamadır. Ancak bir bulut çözümü kullanarak bütçenizden önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz. Geleneksel sistemlerin aksine, gerçekte kullandığınız kadarını ya da aylık belirlenen standard fiyatı ödeyebilirsiniz.

Tüm bu paydalar, bulut çözümlerinin etkinliğini, aktifliğini açıklamaktadır.

Uygun Fiyatlı Bulut Sunucu İzleme Uygulamaları

1️⃣ CloudRadar

CloudRadar ile ağınızı ve sunucu izlemenizi dakikalar içinde kurun. 64 ülkede kaliteli hizmetler sağlıyorlar ve sizi ve Sistem Yöneticilerinizi güvende tutmak için 8 küresel veri merkezine sahipler.

Disk ve CPU izlemeden push uyarılarına kadar, herhangi bir karmaşık kurulum olmadan sizi çok çeşitli avantajlarla karşılarlar. Bu şekilde, sunucunuzu ve ağınızı izlemeye yatırım yapabileceğiniz yapılandırma süresinden tasarruf sağlar. CloudRadar basit UX’e, önceden yapılandırılmış kontrollere ve arızaya dayanıklı hızlı uyarılara sahiptir, bu nedenle herhangi bir şeyin güneye gidip gitmediğini ilk öğrenen siz olursunuz.

Gereksinimlerinize göre kolayca özelleştirebilirsiniz. Ayrıca gündüzleri Slack veya e-postalarla, geceleri SMS ile bildirim alma seçeneği de sunarlar. Ayrıca bir telefon görüşmesi, Telegram veya Webhooks gibi diğer kanallarla da çalışır. Disk doldurma uyarıları için geçerli eşikleri ayarlayabilirsiniz.

CloudRadar, tüm ekip üyelerinizin sorunları tespit edebilmesi, yönetebilmesi ve herhangi bir güçlük çekmeden harekete geçmesi için tasarlanmıştır. Güçlü şifreleme ile güvenli ve güvenilirdir ve verileriniz yalnızca Avrupa standartlarını karşılarken Almanya’da saklanacaktır. 

Fatura adresiniz dışında şirketiniz veya müşterilerinizle ilgili veri toplamazlar. Açık kaynak aracı kodları GitHub’da halka açık olarak mevcuttur ve dünya çapında 1000’lerce Sistem Yöneticisi tarafından incelenmiştir..

2️⃣ Anturis

 Linux ve Windows için sunucu izleme yazılımını kurmak Anturis ile kolaydır ve sadece birkaç dakika sürer. Basit ancak sağlam ve ekonomiktir, böylece ihtiyaç duyduğunuzda kolayca ölçeklendirebilirsiniz. 

Anturis, hem şirket içi sunucular hem dünyaca bilinen bulut sağlayıcıları gibi bulut sunucuları için izleme olanağı sunar. Windows için, izlemeyi temel bir yükleyici aracılığıyla ayarlayın veya basit bir komut çalıştırın. Herhangi bir WMI hizmetini veya SNMP arka plan programını yapılandırmanıza gerek yoktur.

Size temel sunucu performansı temel ölçütlerini, ağları, uygulamaları ve izlemeyi kurmanız için zahmetsiz bir yol sağlarlar. CPU yükleri, CPU kullanımı, disk kullanımı, disk alanı, RAM ve SMART özellikleri dahil olmak üzere ölçümleri izleyin. 

MySQL veritabanı, günlük dosyaları, Apache sunucusu, özel komut dosyaları, işletim sistemi işlemleri, takas kullanımı, Windows hizmetleri, JVM, Active Directory ve Windows olay günlükleri için uygulama ölçümlerini izleyin. ICMP, SSH, TCP, SMTP / SMTP’ler, FTP, HTTP / HTTPS, POP3 / POP3’ler ve IMAP / IMAP gibi protokoller aracılığıyla dahili ve harici izleme gerçekleştirin.

Ping, paket kaybı, SNMP cihazları, titreşim, yazıcı, gecikme ve ağ arayüzleri gibi ağ ölçümlerini izleyin. Anturis, yanlış uyarıları ortadan kaldırmak için özelleştirilebilir SMS ve e-posta uyarıları ve teknikleri sunar. 

Uyarıları sorunun önem derecesine, durum değişikliği kurallarına, bileşen bağımlılıklarına, hata ve uyarı eşiklerine ve personel sorumluluklarına göre yapılandırabilirsiniz. Ağ cihazları, sunucular, veritabanları ve daha fazla bileşen arasındaki ilişkiyi göstermek için bağımlılık grafikleri oluşturun.

İstenmeyen posta bildirimini ortadan kaldırmak ve altyapı sağlığına genel bakış için bileşenleri hiyerarşik bir modelde düzenleyin. Anturis, ABD, Güney Amerika, Kanada, Rusya, Batı Avrupa, Singapur, Japonya ve Çin dahil olmak üzere dünya çapında kapsama alanına sahiptir.

Anturis ayrıca açık bağlantı noktalarını kontrol eder, yazıcıların bağlantısını ve durumunu onaylar ve anahtarlar ile yönlendiricilere ek olarak VolP sisteminin QoS’sini de izler. Ağ grafikleri, haritalar, gösterge tabloları ve tablolar aracılığıyla raporlar ve veri sunumu alın. Aylık, haftalık ve günlük raporları inceleyebilir, çalışma süresi ve performans ölçümlerini analiz edebilirsiniz.

3️⃣ CloudStats

CloudStats ile sunucuyu ve örnekleri kolayca izleyin veya bulut güvensi altında kalın. Dünyaca bilinen bulut sağlayıcılarını, Windows, VM, Debian ve CentOS’u desteklemektedir.

 Ayrıca Windows veya Linux tabanlı özel bir sunucu veya bulut sunucusunun kaynaklarını da izleyebilirsiniz. SSL sertifikalarınızın sona erme tarihleriyle birlikte site URL’nizi izler ve herhangi bir sorunu tespit ettiğinde uyarılar verir.

Bulut tabanlı veya yerel depolamaya sunucu yedeklemeleri gerçekleştirirler. Daha fazla sunucu kaynağı tüketen işlemleri de görüntüleyebileceksiniz. İstatistikleri görebilmeleri için ilgili izne sahip ortak kurucuları ve sistem yöneticilerini ekleyin.

 CloudStats, gereksinimlerinize göre uyarıları yapılandırmanıza ve bu uyarıları ekip üyelerinize de göndermenize olanak tanır. Her şeyi tek seferde görselleştirmek için net gezinme ve renk kombinasyonlarına sahip kullanıcı dostu bir kontrol paneline sahip oluyorsunuz.

Veri güvenliği konusunda endişelenmeyin; CloudStats, verileri güvenli bir şekilde izleme sistemine göndermek için güvenli bir SSL bağlantısından yararlanır. Küçük ve orta ölçekli işletmeler için işletmelere de uygun fiyatlandırma planları vardır.

4️⃣ ServerDensity

StackPath’in bir şirketi olan Server Density’den bulut sunucuları, web siteleri ve kapsayıcılar dahil olmak üzere altyapınız için proaktif bir izleme çözümü edinin. Anlaşılır bir kontrol paneli, izleme istatistikleri hakkında size daha iyi bir fikir vermek için temel metrikleri ve grafikleri gösterir. 

Bu ölçümler arasında site kullanılabilirliği, uyarılar, API kullanılabilirliği, süreçler ve bilinen bulut sağlayıcıları gibi farklı sistemlerin durumu yer alır. Sunucu Yoğunluğu sorunları olaylara neden olmadan, ekibinize baskı yapmadan veya müşterilerinizi etkilemeden önce belirlemenize yardımcı olur.

Sonuç olarak, arıza sürelerini etkilemeden sorunları hızlı bir şekilde teşhis edebilirsiniz. Bu çözümün kurulumu kolay ve hızlıdır ve Windows, Linux, Kubernetes, Docker, Mac ve FreeBSD için çapraz platform uyumludur. 

Sunucu Yoğunluğu ayrıca API aracılığıyla otomatik aracıların kurulumunu ve Ansible, Chef, SaltStack ve Puppet ile entegrasyonu destekler. MongoDB, MySQL, Varnish Cache, Redis, Elasticsearch, Nginx, HAProxy, Apache, Kafka, Hadoop HDFS vb. Dahil olmak üzere 100’den fazla çözümle ServerDensity’yi entegre edin.

Temsilcileri, SNMP’leri, API’leri veya istatistikleri aracılığıyla kendilerine gönderilen veriler üzerinden uyarıları tetikleyebilirsiniz. İlginç bir şekilde, kapsayıcı küme izlemesi gerçekleştirmek için onu Docker ve Kubernetes ile entegre edebilirsiniz. Hatta karmaşık sayılar ve dizelerle eşleşen hataları tespit ettiğinizde sizi uyarır. 

Sunucu Yoğunluğu ile, uyarıların gerçek olduğundan emin olmak veya uyarı yönetimini otomatikleştirmek için bekleyebilir veya geciktirebilirsiniz. SMS, Slack, e-postalar, Pagerduty veya web kancaları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda uyarılar alın.

5️⃣ Grafana Cloud

Oluşturulabilir gözlemlenebilirlik çözümü – Grafana Cloud, Prometheus, Tempo ve Loki gibi en iyi açık kaynaklı yazılımlardan yararlanır ve günlükleri ve ölçümleri Grafana ile entegre eder. Sizi, tüm gözlemlenebilirlik yığınınızı kurma, ölçeklendirme ve koruma zahmetinden kurtarır.

Dakikalar içinde güzel grafikler, değerli uyarılar ve ayrıntılı günlükler sunar. İzleme hizmetini seçin, Prometheus’tan ilham alan bir aracı kurun, yapılandırılmış gösterge tabloları ve uyarıları alın ve ölçümleri görselleştirin. Grafana Cloud, verilerinizdeki uyarıları depolamak, toplamak, görselleştirmek ve görüntülemek için birçok seçenek sunar.

Kapsamlı bir çözüm arayan ve hızlı bir şekilde kurulup çalışmaya başlaması gereken ekipler için tam yığın izlemeyi içerir. Ekibiniz zaten Prometheus, Graphite veya Loki çalıştırıyorsa, ancak farklı örneklerde merkezi bir görünüme, uzun vadeli depolamaya ve daha iyi sorgu performansına ihtiyaç duyuyorsa, Kendi Verilerinizi Getir (BYOD) yöntemini de seçebilirsiniz.

Grafana Cloud, altyapınız ve uygulamalarınızla ölçeklenen en son dağıtılmış sistemler ve teknikler kullanılarak tasarlanmıştır. Hiçbir yapay sınırlama içermez, yalnızca gerçek yatay ölçeklenebilirlik içerir. Sonuç olarak, 100 milyondan fazla metriğin ötesinde ölçeklendirme yapabilir, 30 günlük günlük tutma özelliğinden ve 13 aylık ölçüm saklama süresinden yararlanabilirsiniz; bu, kapasite planlama ve eğilim analizi için yararlıdır.

Ekipleri, otomatik yükseltmeler, garantili platform kullanılabilirliği, ölçeklenebilirlik, 7×24 çağrı desteği, yedeklemeler ve güvenlik yamaları dahil olmak üzere hizmetlerinizi koruyarak ve yöneterek operasyonel yükü azaltmanıza yardımcı olur.

Cloud Stack’teki Grafana örneğini kullanarak, aynı arayüzü kullanarak görselleştirmek için 60’tan fazla veri kaynağından veri getirebilirsiniz. Bu kaynaklar arasında GitHub, Snowflake, Zabbix, Elasticsearch, Graph, Graphite, MySQL, PostgreSQL, Prometheus, AJAX, Azure Monitor, Datadog, Dynatrace, Google Sheets, JIRA, JSON, New Relic, Redis ve çok daha fazlası bulunur.

Ayrıca Grafana Cloud, Graphite veya Prometheus ölçümleri için 10k serisi, 50GB günlükler, günlükler ve ölçümler için 14 günlük saklama ve 3 kullanıcıya kadar izin veren ücretsiz bir plana sahiptir.

14 günlük ücretsiz deneme süresinin ardından Pro sürümüne geçebilirsiniz. Aylık kullanım ve tahmini faturalar konusunda tam şeffaflık ve ihtiyaç duyduğunuzda ayrıntılı bir rapor sunarlar. Kullanımınız değiştiğinde bilgilendirilmek için fatura uyarıları alın.

Kısa süre içerisinde yeni içeriğimiz Bulut, VPS, VDS ve Fiziksel Sunucular için İzleme (Monitoring) Uygulamaları olarak paylaşacağız.

Sorularınızı ve merak ettiklerinizi bizlere yorumlar aracılığı ile göndermekten çekinmeyiniz.

0 Shares:
Bu makalelerimizi incelediniz mi?